הצלחה גדולה לתלמיד "אורט אלון" באולימפידע לפיזיקה לשנת 2012
דקל טופל תלמיד כיתה י-4 בתיכון "אורט אלון" זכה להישג מרשים ביותר והגיע לשלב הסופי באולימפידע לפיזיקה לשנת 2012 בנושא "המצאות ותגליות ששינו את העולם".
התחרות הייתה ארוכה וכללה מספר שלבים. בשלב הראשון השתתפו למעלה מ- 5000 מתחרים בבחינות בהן נשאלו שאלות בנושאי מתמטיקה וידע. 500 מתחרים עברו לשלב השני בו נבחנו על חקר האטום, מוליכים למחצה, האור ותכונותיו, ומדעי הגרעין והלייזר. לשלב השלישי העפילו 31 מתחרים ואלו השתתפו בסדנת קיץ. הסדנה כללה 6 ימים מלאים בטכניון ובמדעטק בהם שמעו המשתתפים הרצאות רבות שעסקו במספר רב של נושאים כגון: אינפרא אדום, קרינה גרעינית, מדפסת תלת מימדית, המצאות עתידיות ועוד.
בשלב זה כל מתחרה היה צריך להכין הרצאה בנושא מסוים, ודקל הרצה על המצאותיו של המתמטיקאי הבריטי, שנחשב בעיני רבים לאחד מאבות מדעי המחשב, אלן טיורינג. טיורינג פיתח את רעיון "מכונת טיורינג" כשמטרתו היא ליצור הגדרה מתמטית מדויקת של אלגוריתם. "מכונת טיורינג" משמשת עד היום במדעי המחשב כבסיס לחקר יכולותיו ומגבלותיו של המחשב. פרס טיורינג שמחולק מאז 1966 נחשב עד היום לפרס החשוב ביותר במדע המחשב והוא מקביל לפרס נובל.
מבין 31 המתמודדים שישה עלו לשלב הגמר ודקל ביניהם. בשלב זה הוצגו בפני המתחרים שאלות שקשורות למוצגים במוזיאון והשופטים היו 3 חוקרים ופרופסור לפיזיקה מהטכניון. דקל נשאל על גלגלות להרמת חבית, שאר המתחרים נשאלו על העברת כלי שייט ממקום נמוך לגבוה, מעבר אור ולייזר דרך מסננים, ועוד. מתוך 50 נקודות אפשריות צבר דקל 47, רק חצי נקודה פחות משלושת המתמודדים שעלו לשלב הסופי.
ראש העיר מר סימון אלפסי:
"אני מברך את דקל על ההישג המצוין. לאורך כל התחרות דקל הפגין ידע רב, נחישות והתמדה והצליח להגיע לטופ. ההישג של דקל מצטרף לשורה ארוכה של הישגים של תלמידי "אורט אלון" ואני מברך את התלמידים, את המנהלת ואת הצוות על השאיפה והחתירה התמידית למצוינות."
מנהלת "אורט אלון" הגב' עדה אברכהן שמש:
"דקל השתתף באחת התחרויות הקשות, הארוכות והיוקרתיות ביותר והגיע לשלב הסופי והמכובד מתוך אלפי תלמידים שנגשו לתחרות. דקל הלומד במגמה המדעית הנדסית הפגין ידע מדהים לאורך כל שלבי התחרות ובתחרות עצמה. אנו גאים בו על ההישג המרשים ומודים למשפחתו המקסימה על הליווי והתמיכה. תודה מיוחדת אני מבקשת להעביר לאתי גולן, לכוכי ולתלמידי כיתה י-4 על שהיו איתו לאורך כל הדרך. אין לנו כל ספק שדקל יגיע רחוק מאוד ובוודאי נשמע עליו בעתיד".
מנהלת אשכול פיס, אתי גולן:
"החוויה ללוות את דקל הייתה מיוחדת במינה. התרגשתי לראות את משפחתו וכיתתו שהגיעו לתמוך בו. נפלה בחלקי זכות גדולה להיות המחנכת שלו ומורתו למדעים בכיתה ח' ולראות את השינויים שחלו בו, את שקדנותו ורצינותו שהם פרי של תהליך ההתבגרות שלו והשקעת המחנכת שלו בכיתה ט-י כוכי מרקוביץ'. אין לי ספק שדקל למד רבות מהתחרות והוא יהיה חוקר פיזיקה בהמשך דרכו."
דקל טופל:
"האולימפידע הייתה חוויה מדהימה ומיוחדת שאזכור עוד שנים רבות. ההרצאות של חבריי היו מאוד מעניינות והיו תלמידים שהרצו ברמה שלא מביישת אף מרצה. ההרצאה שלי זכתה למשובים חיוביים רבים. התחברתי עם רבים ממשתתפי הסדנה והכרתי חברים מדהימים, ואני מודה על הזכות שנפלה בחלקי, ומודה למשפחתי, ולחבריי לכיתה ולכל הצוות שליווה אותי ותמך בי רבות."
 

הוסף תגובה

שם:
אימייל:
נושא:
תגובה:

חדש בספריה