error
  • ERROR LOADING FEED DATA
שלושה גנים מיקנעם הוסמכו לגנים ירוקים
לאחרונה הוסמכו שלושה גני ילדים מיקנעם לגנים ירוקים, וקיבלו את תעודת ההסמכה בטקס הסמכת גני ילדים ירוקים של מחוז הצפון במשרד החינוך לשנת 2012 שהתקיים במעמד מנהלת המחוז ד"ר אורנה שמחון.
בגנים שהוסמכו "אתרוג" (ממ"ד), "אירוסים", ו"ורד" נעשתה פעילות. בגן "אתרוג" הגננת זוהר גסדי, הסייעת סיגל ענף, וילדי הגן שמו דגש על הנחלת חשיבות הנושא לילדים, מתוך האמונה שאת המידע הם יעבירו למשפחותיהם, וכולם יישמו אותו. הילדים למדו הלכות שעוסקות באיסור השחתה ובזבוז, איסור השחת עצי פרי, טיפול בבע"ח והאיסור לצערם ועוד.
בנוסף לכך המים של נטילת ידיים ושאר שימושי המים נאספו ונוצלו להשקיית גינת ירק ועצים, הוקמה פינת האכלה לציפורים, נאספו שאריות מזון לקומפוסט, כל עבודות היצירה בגן נעשו משאריות של אריזות, פסולת וחלקים מן הצומח, התכנים הירוקים שולבו בשגרת הפעילות היומיומית בגן, הוקמה תערוכה בנושא המחזור, ועוד.
בגן "ורד" פעלו הילדים, הגננת חגית אלול והסייעת רבקה לנצמן רבות בנושא סביבה ירוקה ונתנו דגש רב לשלושה תחומים עיקרים: שילוב נושא הסביבה בתכנית העבודה, מעורבות בקהילה, ושימוש מושכל במשאבים. לאורך כל הדרך הושם דגש על הקניית נורמות להתנהגות מקיימת תוך לקיחת אחריות אישית למען הסביבה. המטרה הייתה לפעול לשינוי חשיבה, ליצירת הרגלים ואורח חיים בריא כבר מגיל צעיר ולהעלאת המודעות לנושא הקיימות.
בנוסף לכך, בשיתוף ההורים והרשות הוקמה בגן גינת ירק, תבלינים ופרחי בר. תנועת הצופים והנוער המתנדב סייעו בטיפוח חזות הגן. בגן "אירוסים" בחרו להתמקד בצמצום הפסולת ובצרכנות ירוקה. הגננת בלה סעדון, הסייעת רבקה יוסף והילדים נכנסו לתהליך ההסמכה מתוך סקרנות והתמכרו לו. הילדים למדו לאסוף חומרים ולמיינם לשימוש חוזר, וכך נוצרה בגן בין היתר פינת בובות מעיסות נייר ומבדים ממוחזרים ועוד.
בגן הפסיקו את השימוש במוצרי פלסטיק. בנוסף לאלו הילדים נטעו עצים וזרעו שבילי פרחים בקרבת הגן והקימו גינה אקולוגית.
בשלושת הגנים מציינים בסיפוק רב את התהליך הארוך שעברו ומתחייבים להמשיך ולשמור על הסביבה ולהשתמש בצורה מושכלת במשאבי הטבע. שלושת הגנים הללו מצטרפים לגנים: "יקינטון", "מרגנית" ו"חרצית" שכבר הוסמכו לירוקים.
תכנית הסמכת גני ילדים ירוקים הינה תכנית של משרד החינוך. התכנית הובלה ביקנעם ע"י מפקחות גני הילדים אורלי שי – ממלכתי דתי, ומזל גורי מלכתי דתי, ובסיוע הרשות.
ראש העיר מר סימון אלפסי:
"חינוך מתחיל מגיל צעיר, ובזכות הפעילות הרבה והמשותפת, הילדים למדו לפתח הרגלים שאותם ינחילו בביתם למשפחתם ואיתם יגדלו. אני מברך את הצוות על ההסמכה. הצוות עבד קשה מאוד למען מטרה נעלה וגדולה מאוד היא השמירה על הסביבה ומשאביה. יקנעם היא קהילה אחת גדולה ששומרת על כל הסביבה, ואני משוכנע שלא ירחק היום וכל גני הילדים היישוב יוסמכו לירוקים."
מנהלת אגף החינוך, הגב' סימה ניסלבאום:
"היה לי עונג ללוות את הגננות, לצד מנהלת הקדם יסודי ד"ר יעל שלומיוק והמפקחת אורלי שי, בטקס ההסמכה ל"גן ירוק". הלב התרחב לדעת, שרגע זה הוא סיכום של תהליך חינוכי, חברתי - ערכי ארוך בתוך הגן. אני גאה ביכולת של כל הגננות לרתום קהילה שלמה לדרך מחייבת! גאה בסייעת בכל גן שהייתה שותפה לאמונה בדרך. מרגש לדמיין את הברק בעיניים של הילדים, כאשר ראו את התעודה! תעודה שהמהווה אות תודה לכך שהם תרמו להישג, גן ירוק בעיר ירוקה! בימים אלה נבנות גינות ירק בכל הגנים- איך דרך טובה יותר לחבר ילדים למקום! עוד צעד בהצגת היעדים העירוניים: קידום אורח חיים בריא בעיר ירוקה!."
 

הוסף תגובה

שם:
אימייל:
נושא:
תגובה:

חדש בספריה