error
  • ERROR LOADING FEED DATA
ביקנעם צורכים תרבות כבר בגיל הרך שלח לחבר
תכנית מיוחדת במינה פרי שיתוף פעולה של העירייה והמתנ"ס חושפת את ילדי הקהילה האתיופית בעיר בגילאי 10-3 ואת הוריהם להצגות תרבות שמתקיימות בהיכל התרבות בעיר. תכנית "מנויי תיאטרון לילדים בגיל הרך" החלה לרקום עור וגידים לאחר בדיקה מעמיקה בה התברר כי משפחות יוצאות העדה האתיופיות נמנעות מסיבות שונות לרכוש מנוי לילדיהם. כתוצאה מכך התקבלה החלטה למצוא דרך לעזור למשפחות עם ילדים בגיל הרך לצרוך תרבות ותיאטרון.

עיריית יקנעם בשיתוף מנהלת היכל התרבות, גאולה וקנין גיבשו תכנית לשינוי המצב ופעלו למציאת תורם שיהיה מוכן לעזור בתקצובה. לתכנית מטרות רבות ומגוונות כגון: חשיפת הילדים להצגות ומופעי תרבות, היכרות עם יצירות ספרותיות ומוזיקליות שונות בסגנונות שונים מהתרבות היהודית והישראלית ומתרבויות העולם, שילוב הילדים בקהילה ובאירועים שונים כחלק מקהילת הילדים בכלל, פיתוח מיומנויות הקשורות לישיבה בהצגה: הקשבה, איפוק וסבלנות, ועוד.

הרעיון היה להביא למצב שבו הילדים ייטלו חלק במנויי הצגות הילדים, יכירו רפרטואר הצגות מן הספרות הישראלית, והם גם הוריהם יצטרפו לחוויית התיאטרון. בני הזוג פטריסיה ואלי דראי ששמעו על התכנית ויעדיה התלהבו והחליטו לעזור במימון מנויים לילדי עולים מאתיופיה. אלי דראי שהינו פסנתרן כנף ערך קונצרטים בביתו וכל ההכנסות הועברו למען הפרויקט ולמען קשיי יכולת. בנוסף לכך, דראי הביא כספים שקיבל כתרומה מהקהילה היהודית בצרפת ודרך אתר האינטרנט שלו. התורמים גם מימנו 3 הצגות נוספות: 2 בגני הילדים "נרקיס" ו"חצב", ועוד אחת במועדון "בית רימון".  התכנית זוכה להצלחה גדולה וכבר נמכרו 30 מנויים, כאשר הציפייה היא להגיע לעוד ועוד משפחות. גיוס המשפחות נעשה בצוותא עם האגף לשירותים חברתיים, פרויקט "משפחות בתנופה", בתי הספר ביישוב וגננות גני הילדים.

ראש העיר, מר סימון אלפסי:
"לתכנית חשיבות עצומה שכן היא מביאה לקידום צריכת התרבות, ובזכותה הילדים גדלים כצרכני תרבות, וכך גם הוריהם נחשפים להצגות עשירות ומגוונות. התכנית היא חלק ממגוון רחב של תכניות שנועדו להביא לקליטה מצוינת של העולים. אני תמיד טוען שלקלוט עלייה בלי יכולת לדאוג לצרכיה במטרה לשלב אותה באופן מלא בחברה זו לא חכמה, ואני גאה שקליטת העלייה ביקנעם היא מצוינת והעולים הללו משתלבים בכל מרקם החיים היישובי. אני מודה למשפחת דראי על שהם עוזרים לנו לעזור לילדי העולים מאתיופיה."

רכזת הפרויקט, אגף החינוך עיריית יקנעם, גב' איריס סלע:
"אני שמחה שהתכנית יצאה לפועל. התרבות בכל חברה היא חלק מרכזי, ולחשיפה ולהצגות יש תרומה מרובה להתפתחות הילד בגל הרך. פעילות תרבותית מאפשרת פיתוח של כשרים קוגניטיביים, רגשיים וחברתיים, מגלה קשרים וזיקות לעולמות תוכן שונים הקרובים לליבו ולרגשותיו של הילד. היה לנו מאוד חשוב  להנגיש את התרבות לכלל האוכלוסייה."

מנהלת היכל התרבות, גב' גאולה וקנין:
"יישום הפרויקט הוא הגשמת חלום עבורי. זה זמן רב שאני מחפשת דרכים להביא את ילדי העולים להיכל התרבות. צריכת התרבות מעניקה לילדים שפה עשירה, נוטעת בהם מנטאליות של הקשבה והם באים באינטראקציה עם ילדים רבים מהיישוב, וכך יוצא שהם משולבים בקהילה ונוצרות חברויות רבות ומגוונות."

משפחת דראי:

"מאוד חשוב שהילדים יצרכו תרבות ולא רק דרך ביה"ס והבית. אנחנו משפחה של אמנות ואצלנו צריכת התרבות מתחילה כבר בגיל הרך. חינוך אינו רק מתמטיקה ואנגלית אלא גם מוזיקה והצגות. דרך צריכת תרבות ניתן להבין גם על הדברים החשובים בחיים כגון הצלחה בלימודים ועוד."
 

הוסף תגובה

שם:
אימייל:
נושא:
תגובה:

חדש בספריה