טיול אחה’‘צ קרוב לפריחה בכביש רמות מנשה שלח לחבר
טיולים ואתרים
נכתב על ידי מיכל קנדל   

הימים החלו להתארך ואני מעדיפה לבלות את אחה’‘צ בחוץ עם הילדים. אבל כמה כבר אפשר להגיע לגן משחקים זה או אחר? החלטנו לצאת לטיול קצר. אספתי את הילדים מהצהרון, נכנסנו לרכב ונסענו ל...קבוץ רמות מנשה. 10 דקות נסיעה וכבר הכל פורח. כבר לאורך כביש הכניסה רואים את הכתמים הכחולים של תורמוס ההרים. המשכנו עד כמעט לקיבוץ ובצד ימין של הדרך (מצפון) ישנה גדר עם עצי אורן נמוכים ופתאם- שער. השער מוביל אל ספסל לצד אורן ואנדרטת הנצחה לזכר יהודה ורנר (בלו) חבר קיבוץ רמות מנשה שנטע את החורשה המקסימה הזו של האלונים והאורנים.

המקום פורח בשלל גוונים וצורות- לבן של ‘‘מסרק ייברי’‘ ו’‘אירוס ארץ-ישראלי’‘, צהוב של סביונים, ציפורני חתול ואחרים, אדום כלנית, סגול של אירוס אחר הצהריים המכונה גם צהרון כי הוא נפתח בשיא השמש בשמיים, בצהרי היום. ורוד של תלתנים, כחול של תורמוס, כתום של עיריוני ועוד.

עברנו בזהירות בין הפרחים. ראינו חיפושיות ופרפרים והקטנה התלהבה מעכביש וחילזון. שפע פריחה, קרוב לבית. תענוג.

חשבנו לנו בקול- למה יש צמחים שיש להם פרח אחד גדול כמו לכלנית ולעומת זאת ישנם צמחים עם פרחים רבים קטנים כמו העיריוני הכתום-צהוב, או התורמוס? חשבתם פעם?

הפרחים הם החלק החשוב של הצמח לקיום הדור הבא- חשוב למשוך אליו מאביקים שונים. וכל צמח יצר לעצמו קשר מאביק-מואבק המותאם לו. התורמוסים: עמוד תפרחת המתחיל את הפריחה מלמטה למעלה (כמו רבים אחרים). תורמוס ההרים הוא בעל הצבע המרשים ביותר מבין 5 מיני התורמוסים הפורחים בארצנו. הצבע הכחול-סגול, אינדיגו הזה מושך גם את תשומת הלב שלנו אם כי לא לזה מכוון הצמח. הדבורים מעניינות אותו יותר מאשר אנחנו. שימו לב שלכל פרח ישנם 5 עלי כותרת היוצרים יחדיו מעין סירת מפרש ומשוטים- כך קל לזהות שזהו נציג למשפחת ה’‘פרפרניים’‘ שגם הקיטניות שאנחנו אוכלים כמו חומוס, אפונה ופול שייכים. שני עלי הכותרת הקטנים והפנימיים ביותר התאחו בשני צדדים ויצרו מעין סירה קטנה בה מוגנים אברי הרבייה של הצמח. לצידם שני עלי כותרת אחד מכל צד היוצרים את ‘‘המשוטים’‘ ואילו המפרש- זהו כמובן אותו עלה כותרת הפרוש באופן שונה מהשאר, בולט בגודלו וצבעו שונה. שימו לב שיש עליו כתם לבן. לאחר שהצמח הופרה על ידי מאביק, משתנה החומציות בפרח (pH) והכתם הלבן הופך לסגול על רקע כחול עז. אנחנו כמעט היינו מפספסים ולא מבחינים. אבל הדבורים? תשבו בשקט ותציצו בהתנהגות שלהן. זה מה שעשיתי עם הילדים שלי למשך שתי דקות. הדבורה מתקרבת ומתחילה את השיטוט שלה ב’‘קניון’‘ הזה שנקר פרח תורמוס ההרים מלמטה. לאלו ישי כתם לבן היא תיכנס ואילו בעלי הכתם הסגול ידולגו. זוהי תקשורת מדהימה בין הצמח והמאביק. אין טעם לדבורה לבקר בפרח מופרה. כבר אין אבקה וצוף, כדאי גם לצמח להפנות אותה לחיפוש יעיל לפרח שטרם הואבק וכך נוצרה התקשורת. האם גם אנחנו מתנהגים כך בשיטוט בין החנויות? מסתכלים בחלונות הראווה לפני שמחליטים לאיזו חנות להיכנס? נכנסים לזו שיש בה שלטים עם מבצעים או סחורה שמאד מושכת אתנו? ןלגבי פרח אחד גדול לעומת הרבה פרחים קטנים- האם גם אנחנו נמשכים לריכוז חנויות כמו קניון, שיקל לנו על מציאת פריטים? ומי שנמצא לבדו צריך להשקיע בגודל ובצבע?

אז עד לטיול הבא,

צאו ותיהנו אך אל תקטפו

מיכל קנדל

 

הוסף תגובה

שם:
אימייל:
נושא:
תגובה:

חדש בספריה